Startuję z nową zakładką na mojej stronie pn. BLOG. Tak chcę pisać i  też w taki sposób dzielić się z Wami moim odkryciami, inspiracjami, radościami tym co sprawia, że chce mi się chcieć.

A najważniejsze to mam pomysł, aby dzielić się tym co jest ważnego w prowadzeniu spotkań i warsztatów. Rozpoczęłam już prowadzenie pierwszych konsultacji (superwizji) i mam dużo pomysłów na moje kolejne blogowe wpisy.

Chciałabym w tym tekście podzielić się z Wami odpowiedzią na pytanie, dlaczego i dla kogo (między innymi), taka bardzo konkretna usługa jak konsultacja w zakresie prowadzenia spotkań i warsztatów może być przydatna.

Dostrzegłam, że coraz więcej osób, posiadając specjalistyczną wiedzę w danej dziedzinie, nie zawsze ma umiejętności w zakresie prowadzenia spotkań, warsztatów metodami aktywnymi takimi jak np. dyskusje, gry szkoleniowe, ćwiczenia w podziale na grupy. Sama prezentacja, wykład nawet bardzo interesujący często już nie wystarcza, aby zaciekawić i zaangażować do dyskusji uczestników.

Wyobraźmy sobie zajęcia ze studentami na ćwiczeniach/konwersatoriach. Niestety ja nie mam dobrych przykładów jeśli chodzi o moje zajęcia w małych grupach, kiedy byłam jeszcze studentką. Zazwyczaj siedzieliśmy w „szkolnych ławkach” tyłem do siebie bez możliwości otwartej dyskusji. Często był to jednak wykład lub przepisywanie z tablicy zadań! (studiowałam ekonomię więc trochę liczenia się zdarzało 😉 !)

Teraz wiem, że można w wielu przypadkach przeprowadzić takie zajęcia inaczej, aby ćwiczenia uczyły w sposób ciekawy i aktywny w atmosferze otwartej i szczerej dyskusji. Wiem, że takie zajęcia się odbywają. Ostatnio brałam udział w ćwiczeniach prowadzonych w Wyższej Szkole Bankowej, które dotyczyły prowadzenia rozmów rekrutacyjnych do pracy. Okazało się, że moja obecność na takich zajęciach ze studentami może być bardzo użyteczna. W odpowiedzi na moją informację zwrotną od prowadzącej dostałam wiadomość z takim zdaniem:

„Przeczytałam to co napisałaś i muszę przyznać, że jest to wartościowy zestaw porad, co zrobić aby moi studenci bardziej mnie słuchali i się angażowali”.

Cieszę się bardzo, że mogę dzielić się moimi umiejętnościami i wiedzą. O tych konkretnych poradach będę pisała w kolejnych tekstach i też o innych grupach osób dla których to co oferuje może być przydatne.  A poza tym jestem bardzo ciekawa co o tym sądzisz?  🙂